• Admin

CYCLONE OMA


[en] This is a video about my kiteboarding experience during Cyclone Oma on the East Coast of Australia in February 2019!

Very often we hear about kiteboarders riding during dangerous weather like hurricane, storm or cyclon!

I am a professional kiteboarder, and I ride 200 days a year. This means I am very dialed with kiteboarding, and experienced hardcore kiteboarding conditions in the past. On top of that, I have the latest gear from Slingshot Kite that I know is safe to use.

This said kiteboarding during cyclone OMA was a big surprise for me as winds reached up to 50 knots during the first day!!! The second day the wind dropped to 35knots and made it possible for me to use my smallest 5m kite and enjoy big waves!

It's not very often that you can rid such a waves, and thus it was a great opportunity to give it a go and shred :)

I hope you enjoy my video!

Cheers Karolina

[PL]

To jest film o moim doświadczeniu pływaniu na kiteboardingu podczas cyklonu Oma na wschodnim wybrzeżu Australii w lutym 2019 roku! Bardzo często słyszymy o kitesurferach pływających podczas niebezpiecznej pogody, takiej jak huragan, burza czy cyklon! Ja jestem profesjonalnym kiteboarderem i pływam 200 dni w roku. Oznacza to, że jestem bardzo opływana i mam doświadczenie w pływaniu w trudnych warunkach z przeszłości. Dodatkowo mam najnowszy sprzęt od Slingshot Kite, którym wiem, że jest bezpieczny w użyciu. Tak więc cyklon OMA było dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ wiatry osiągnęły ponad ​​50 węzłów w pierwszym dniu, co uniemożliwiło pływanie! Drugiego dnia wiatr spadł do 35 węzłów i umożliwił mi pływanie na moim najmniejszym 5-metrowym latawcu. Nieczęsto zdarza się, że możemy pływać na tak dużych falach! Była to świetna okazja, aby potrenować na tak wzbużonym akwenie:) Mam nadzieję, że spodoba ci się mój film! PS: Pamiętaj o włączeniu napisów w języku polskim! Pozdrawiam Karolina.​


134 wyświetlenia

Offitial website of Karolina Winkowska

3x Freestyle Kiteboarding World Champion

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Karolina Winkowska © 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon