• Admin

2018 Kite Park League Champion!


[EN]

What a year! I can't believe I won the tour again!!! Even though I suffered with an injury at the end of the season, I still collected enough points to remain on the top spot after three Kite Park League events! This is my second Kite Park League championship, which is why I am super excited. Winning one season is hard, but defending it is even harder. I always thought you have to win it once, and you can retire. The truth behind the championship is that it is really addictive and really hard to stop. I started competing in kiteboarding 14 years ago, and I am still as excited for training and competing as I did at the beginning. Unfortunately winning only gets harder as the competitors are getting stronger and your body is starting to get injuries. However, I don't want to give up so easily and I am going to continue competing in the Kite Park League in 2019! So I am looking forward to 2019 and hopefully this time without injuries!

[PL]

Co za rok! Nie mogę uwierzyć, że po raz kolejny wygrałem puchar!!! Pomimo doznanej kontuzji pod koniec sezonu, zbierałem wystarczającą ilość punktów, aby wygrać puchar Kite Park League! To już moje drugie mistrzostwo pucharu Kite Park League co jest powodem mojego podekscytowania. Wygrywanie pierwszego pucharu jest trudne, ale jego obrona jest jeszcze trudniejsza. Zawsze myślałam, że po jednym zwycięztwie mogę przejść na emeryturę. Jednak okazało się, że startowanie i wygrywanie zawodów jest bardzo uzależniające. Moja kariera sportowca rozpoczęła się 14 lat temu i od tamtego czasu wciąż jestem zaangażowana w treningi oraz starty. Niestety wygrywanie staje się coraz trudniejsze, rywale stają się coraz silniejsi, a Ty zaczynasz mieć kontuzje. Jednak nie chcę tak łatwo się poddać i zamierzam kontynuować rywalizację w pucharze Kite Park League w 2019 roku! Już nie mogę się doczekać 2019 roku i mam nadzieję, że tym razem bez żadnych kontuzji!

Photo: Toby Bromwich/ Wind Voyager Triple S

[EN] Congratulations to Julia Castro and Annelous Lammerts for sharing the podium with me. Thank you Colleen Carroll and Sensi Graves for the great competitive year. Also Wind Voyager Triple S, Patagonia Hood Jam and Kite Mansion Open for hosting the Kite Park events. Alexander Lewis-Hughes for for representing me at the prize giving. Fizjoforma for keeping my body moving. My parents for never pushing me and always beliving in me.

And last but not least BIG THANK YOU to my main sponsors SLINGSHOT KITE and RIDE ENGINE without whom I couldn't achieve this. #kiteparkleague #kiteboarding #champion#winwinkowska

[PL] Gratulacje dla Julii Castro i Annelousa Lammertsa za dzielenie ze mną podium. Dodam jeszcze podziękowania dla Colleen Carroll i Sensi Graves za świetny rok wspólnej rywalizacji. Wind Voyager Triple S, Patagonia Hood Jam i Kite Mansion Open za organizację imprez w dyscyplinie Kite Park. Alexander Lewis-Hughes za reprezentowanie mnie podczas rozdania nagród. Fizjoforma za postawienie mnie na nogi. Moim rodzicom, za to, że nigdy nie zmuszaliście mnie do startów i zawsze we mnie wierzyliście.

Ponadto, wielkie PODZIĘKOWANIA dla moich głównych sponsorów SLINGSHOT KITE oraz RIDE ENGIN, bez których sama bym tego nie osiągnęła.

Dziękuję!

Karolina

Photo: www.kiteparkleague.com/womensranking

2018 Kite Park League - overall ranking women/oficjalne wyniki

1st place - Karolina Winkowska

2nd place - Julia Castro

3rd place - Annelous Lammerts

4th place - Colleen Carroll

5th place - Sensi Graves

2018 Kite Park League - overall ranking men/oficjalne wyniki

1st place - Brandon Scheid

2nd place - Ewan Jaspan

3rd place - Noè Font

4th place - Alex Maes

5th place - Christophe Tack

Cheers

Karolina


34 wyświetlenia

Offitial website of Karolina Winkowska

3x Freestyle Kiteboarding World Champion

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Karolina Winkowska © 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon