• Admin

10 tips to manage sport injuries and stay on top of the game!


[EN]

Today I scheduled a completely different post. Nevertheless, my plans got changed and I felt like I needed to talk about it. I withdraw from the Kite Mansion Open, the last event from the Kite Park League, due to a shoulder injury. I don’t like to talk about my injuries, because there are many more important issues that.

I am an athlete and injuries are part of this game. I am writing this blog post because I know how hard it is for all the young kids to understand this. One day you are on top of the game, moving the world. The next day you are on a wheel chair, unable to move your arm, or move your body from bed. It is the hardest time for an athlete because you don’t know what’s next. Don't know what your sponsors are going to say, when you are going to recover nor if you will ever be able to shred again. On top of that all your fellow competitors/friends are fine, and pushing the sport to the next level. You have to face it! You are here and now, no way to go back.

[PL]

Na dzisiaj przygotowałam zupełnie inny wpis, ale w związku z tym, że zmieniły mi się plany, postanowiłam o tym napisać.

Musiałam zrezygnować ze startu w ostatniej edycji pucharu Kite Park League z powodu kontuzji barku. Zazwyczaj nie piszę w internecie o moich kontuzjach, bo wydaje mi się, że są ważniejsze rzeczy do zamartwiania się.

Jestem zawodowym sportowcem, więc kontuzje są wpisane w naturę tej pracy. Piszę ten post, dlatego że wiem, jak trudno jest poradzić sobie z kontuzjami, zwłaszcza na początku swojej kariery sportowej. Dzisiaj jesteś w gazie, wygrywasz zawody czy robisz szybki progres, a jutro siedzisz w domu i nie jesteś się w stanie ruszyć się z łóżka. Kontuzje są bardzo trudne dla sportowców dlatego że nie wiesz, czy będziesz w pełni sprawny, co powiedzą twoi sponsorzy, oraz czy będziesz w stanie jeszcze kiedyś wystartować w zawodach na takim samym poziomie. W tym czasie twoi znajomi czy inni zawodnicy są zdrowi, trenują i są na coraz wyższym poziomie. Ty musisz się zmierzyć z kontuzją, gdyż nie możesz cofnąć czasu.

[EN]

Many of you might not know, but 14 months ago I went through a shoulder surgery. I didn’t expect it at all, and just like this time I needed to make a decision few days prior the first event of the KPL season. Thus, I canceled my flights, (never got refunded for them), paid extra money to get asap home to find out that I need a shoulder surgery. Skipping few months forward I am at the 2018 Wind Voyager Triple S competition. Willing to slowly come back to competition season, I find myself on the top of the podium!!! Today we are 5 months later, and I am injured again…

These aren’t my first injuries in my career. It is why I want to share how do I manage the injuries and still stay on top of the game!

1. First of all when you get injured, you got to feel sad. let it cry, tell people around you how you feel, cry again, kick your gear, scream it out, and have a beer(only if you are 18+)

2. Second of all find out what is causing your injury. Make a full examination if needed. See two doctors, or three if you still have doubts. Read about your injuries online, read privet blogs and forums to see what people say about it. You can also speak to a friends who went through a similar injury. Ask about the process, pain management, post recovery issues, or general advices.

3. Make a plan: Talk to a physiotherapist to find out about the schedule for your recovery. Learn about exercising, as well as other treatments that might help you

4. Never skip your rehab sessions!!!!

5. Work out at home — if you want to be stronger than before you have to put an extra time at home. When, you come back to your sport you will be on your own. Working out at home, will teach you to understand your body better and know your limit.

6. Stay positive, it can always be worse! There are so many terrifying disease in the world. Thus you are actually pretty lucky to only worry about this.

7. Keep your mind busy. Don’t think about the ‘bad sides’ of the injury. Keep yourself busy with rehab, other hobbies or work you are currently doing. Never drag your self to the dark side of the injury. If you needed, talk to a psychologist to help you out in this time of your life. Patience is the key!

8. Stay healthy — this is the time of your life when you particularly want to take care of your self. Eat healthy food, don’t drink alcohol never take drags (they only enhance bad feelings). The more you take care of your self the faster you are going to recover. This applies to your body and mind.

9. Visualise your sport. It’s much easier if you can meditate, but if you can’t take a shower or a bath and think about the tricks and the sport you are willing to do after you are back!!! (this is my favourite recovery tip. It gives me more power to work towards my rehab goals)

10. Last but not least, don’t cry anymore, you are going to make it! Even if, it takes waaaaay longer than you expected to. You might even feel like it’s never going to end. Yet, crying is very discouraging for progression (unless you cry from laugh). You had your time to cry it out at the beginning, now you have to stay strong, and kick ass!!!

PS: Make sure that you comeback stronger than before.

[PL]

Wielu z was pewnie nie wie, ale 14 miesięcy temu miałam operację barku. Ja również się tego nie spodziewałam. Był miesiąc do pierwszych zawodów sezonu na Filipinach, a ja aktualnie byłam na treningu w Australii. Nie byłam w stanie pływać, więc musiałam podjąć decyzję i wrócić do domu. Odwołałam wszystkie loty na filipiny (nie dostałam za nie zwrotu), zmienić lot do domu i wróciłam, aby się dowiedzieć, że potrzebuję operację.

Teraz przenieśmy się kilka miesięcy do przodu po udanej operacji, jestem z powrotem na zawodach 2018 Wind Voyager Triple S, które wygrywam! Kolejne 5 miesięcy później (dzisiaj), po raz kolejny jestem kontuzjowana.

To nie są moje pierwsze ani jedyne kontuzje w mojej karierze i właśnie dlatego chcę wam powiedzieć jak sobie radzić z kontuzjami, aby dalej wygrywać zawody!

1. Po pierwsze, kiedy się uszkodzisz, jest to zazwyczaj bolesne i smutne uczucie. Dlatego, musisz pozbyć się tego uczucia. Bądź smutny, powiedz osobom dookoła, jak ci jest smutno, pokrzycz, a nawet napij się piwa (jeżeli tylko masz skończone 18lat!)

2. Dowiedz się, co dokładnie ci się stało. Zrób pełną analizę. Zobacz dwóch albo nawet i trzech doktorów, jeżeli nie jesteś pewien. Poczytaj o twoim przypadku w internecie oraz porozmawiaj z osobami, które miały podobną kontuzję. Zapytaj się, co im pomogło, ile czasu im zajął powrót do formy itp.

3. Zrób plan! Porozmawiaj z fizjoterapeutą, aby się dowiedzieć o plan rehabilitacji. Musisz wiedzieć jakie ćwiczenia robić samemu domu, a jakie zabiegi w centrum rehabilitacji.

4. Nigdy nie opuszczaj rehabilitacji!

5. Ćwicz w domu. Jeżeli chcesz być mocniejszy niż przed kontuzją, musisz robić dodatkową pracę sam w domu. Jak wrócisz do treningów, nie będzie z tobą rehabilitant, będziesz odpowiedzialny za swoje ruchy sam. Pracując sam w domu, nauczysz się bardzo dużo na temat swojego ciała. Dzięki temu będziesz mógł sam decydować o swoich kolejnych ruchach czy limitach.

6. Bądź pozytywny, zawsze może być gorzej. Jest tyle okropnych chorób na świecie, więc naprawdę masz szczęście, że tylko tym się teraz przejmujesz.

7. Nie zaprzątaj sobie głowy myślami o „złych stronach kontuzji”, o tym, że nie startujesz w zawodach, nie możesz trenować czy rozwijać swojej pasji. Bądź zajęty rehabilitacją, pracą czy swoim hobby. Nigdy nie przeciągaj siebie na ciemną stronę kontuzji. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa, skorzystaj z tego. Im jesteś spokojniejszy, tym łatwiej przejść przez ten okres.

8. Prowadź zdrowy tryb życia. To jest ten okres twojego życia, kiedy powinieneś zadbać o siebie. Jedz zdrowe jedzenie, nie pij alkoholu, nigdy nie spożywaj narkotyków (one tylko wzmagają złe samopoczucie). Im bardziej o siebie zadbasz, tym szybciej wyleczysz swoje ciało i umysł.

9. Wizualizuj, jak uprawisz ten sport. Jeżeli umiesz medytować, to przyjdzie ci to z łatwością. Jeśli nie umiesz, to weź prysznic, albo kąpiel, podczas której przywołaj obrazy treningów, osiągnięć i innych przyjemnych sytuacji związanych z twoim sportem. To jest mój zdecydowanie ulubiony podpunkt, dzięki któremu dostaje dodatkowego kopa do treningów!

10. Na zakończenie, pamiętaj, że już więcej nie płaczemy! Uda ci się! Nawet jeżeli będzie to trwało, dużo dłużej niż zamierzałeś! Płakanie jest bardzo zniechęcające (no chyba, że płaczesz ze śmiechu!). Miałeś czas wypłakać się na początku, teraz musisz być mocny i pokonać kontuzję

PS: Pamiętaj, musisz wrócić mocniejszy niż przed kontuzją!

Photos: Karolina Winkowska archive

Cheers

K.


148 wyświetlenia

Offitial website of Karolina Winkowska

3x Freestyle Kiteboarding World Champion

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Karolina Winkowska © 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon