• Admin

Dream boat travelling to best kiteboarding locations!


[En]

Dreams do come true, and this is the proof of that. The 95ft Wind Voyager catamaran the Carouche, travels to the top kiteboarding location in the world!

Recently I had a chance to spend few nights on board travelling around Sardinia visiting different kiteboarding spots every day.

It is the most fun adventure to arrive to kiteboarding spots from the water side. On board there is a full set of kites, boards and kite instructors that will help you rig up, and launch the kite straight from the boat! If there isn’t much wind or you are not into the kiteboarding there are plenty of other fun activities the boat offers. There is wakeboarding, wake foiling, electric surfboard, sups, or seabobs so you will never get board on the Carouche! In the evening the boat transitions to club cartouch with colorful lights, jacuzzi, music and delicious cocktails served by the amazing crew members.

What more can I say, definately a bucket list experience!

🇵🇱[PL]

Marzenia się spełniają, i to jest ten to dowód! 95-stóp katamaran Wind Voyager The Cartouche pływa po najlepszych spotach kiteboardingowych na całym świecie! Niedawno miałam okazję być na pokładzie i spędzić parę dni żeglując dookoła Sardynii, poszukując najlepszych miejsc do uprawiania kiteboardingu.

Jest to niesamowite doświadczenie podpływać do spotów(lokalizacji do uprawiania kitesurfingu) od strony morskiej. Na katamaranie znajduje się pełen zestaw latawców, desek oraz instruktorzy kiteboardingu którzy czekają w gotowości aby pomóc w przygotowaniu sprzętu i wystartowania latawca prosto z łodzi! Jeśli zdarzą się dni podczas których nie będzie wiało, na katamaranie znajduje się mnóstwo innych wodnych zabawek, które zapewnią tobie atrakcje. Od wakeboardingu, wakefoila, elektrycznej deski do surfingu czy seaboba, nigdy nie będziesz się nudzić na katamaranie Cartouche 95! Wieczorami łódź zamienia się w klub nocny Cartouch, zapalają się kolorowe lampki, włączone jest jacuzzi, z głośników wydobywa się muzyka, a wspaniała załogo serwuje pyszne tropikalne koktajle.

Co więcej mogę powiedzieć? Jest to na pewno atrakcja, która mogłaby znaleść się na twojej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią!

Photo: Steven Borja @esbo.tv

Get more info: http://windvoyager.com/

@WindVoyager

Cheers

Karolina


14 wyświetlenia

Offitial website of Karolina Winkowska

3x Freestyle Kiteboarding World Champion

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Karolina Winkowska © 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon