• Karolina

HYDROFOILING CAN BE MORE FUN THAN YOU MIGHT THINK.


[En]

How often you seat at the beach and feel the wind in your hair but know it’s not enough for the kite session ? Now imagine riding on these 10 knots days, how many more kiteboarding sessions you could score ? Being able to maximise your time on the water it’s what all kiteboarders always want to do.

Hydrofoil goes upwind very easily so you will be able to visit beaches and islands you never been as you would have always struggle to go big distance upwind. When you hydrofoil, all of the sudden it feels so easy to ride upwind which makes it more exciting to do long distance excursions.

It is always rewarding to learn something new, and hydrofoiling will give you so much pleasure once you master it. I started foiling last summer and I couldn’t believe how much fun it was. Of course I went through crashing and swimming stage but then every time I was above the water I was just loving it.

My recent encounter with the hydrofoil was one of the most fun experiencing which is why I wrote an article for kitesista.com about starting to foil. Find the article here https://kite.sista.zone/why-you-should-try-kitefoiling-this-summer-by-karolina-winkowska/

🇵🇱 [PL]

Jak często siedzisz na plaży i czujesz wiatr we własoach, jednak wiesz że to nie jest on wystarczający do uprawiania kiteboardingu. Teraz wyobraź sobie, że podczas tych dni, kiedy wieje zaledwie 10 węzłów, możesz latać! Możliwość pływania w praktycznie każdych warunkach jest świetnym rozwiązaniem dla każdego kiteboardera. Teraz dzięki hydrofoilu/kitefoilu/foilu jest to możliwe.

Kiedy płyniesz na hydrofoilu, nagle okazuje się że z łatwością przesówasz się po wodzie gdyż skrzydło nie ma praktycznie żadnych oporów wody. Hydrofoil płynie bardzo łatwo pod wiatr, dzięki czemu z łatwością możesz dostać się do spotów (lokalizacji do uprawiania kiteboardingu), wysp do których nigdy nie było możliwości dopłynięcia na zwykłej desce typu twintip (deska dwu stronna).

Nauka nowych umiejętności jest bardzo satysfakcjonująca, a płynięcie na hydrofoilu jest jedny z fajniejszych doznań, gdyż wydaje ci się że latasz nad wodą (lewitujesz).

Ja nauczyłam się hydrofoila rok temu i nie mogłam uwierzyć ile radości mi to sprawiło. Oczywiście początki nie były proste, nie kontrolowane wywrotki i dużo pływania w pław nie ułatwiały procesu nauki. Natomiast, jak tylko płynełam w lewitacj nad wodą, było to na prawdę fantastyczne uczucie. Nauka pływania na hydrofoilu była dla mnie jednym z fajniejszych przeżyć i dla tego opisałam mój proces nauki na blogu Kite Sista https://kite.sista.zone/why-you-should-try-kitefoiling-this-summer-by-karolina-winkowska/

Photos: Alexander Lewis-Hughes @Le_Tranq

More info: https://www.foil-academy.com/

@slingshotfoil

Cheers

Karolina


89 wyświetlenia

Offitial website of Karolina Winkowska

3x Freestyle Kiteboarding World Champion

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Karolina Winkowska © 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon